Érdekességek a nyomtatás világából, amelyekről talán még nem hallottál
Eddig úgy gondoltad, hogy a nyomtatás világa unalmas? Akkor a mai blog cikkünket érdemes elolvasnod, hiszen az ellenkezőjéről próbálunk meggyőzni! Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a nyomtatás történelméből, amelyekre biztosan Te is felkapod majd a fejed, valamint kitérünk a 3D nyomtatás rejtelmeire is.
-
Az első nyomdagép megjelenése:
Az első nyomdagépet egy mainz-i férfi, Johannes Gutenberg fejlesztette tökéletesre, 1450-ben. Rájött, hogy a szövegalkotáshoz a betűket egymás mellé kell rendezni. Ő használt először olajból készült nyomdafestéket, másfelől feltalálta a rongypapírt, megvalósította a betűöntést, valamit megalkotta a sajtóprés szerkezetét is.
-
Leg-ek:
A nyomtatás világa elválaszthatatlanul kapcsolódik a könyvnyomtatáshoz. Anatoliy Konenko orosz művész, megalkotta a világ legkisebb könyvét, amely Csehov-Kaméleon c. alkotását tartalmazza 30 oldalon keresztül, egy mindösszesen 0,9 mm x 0,9 mm felületen.
Ezzel szemben a “This the Prophet Mohamed”, a világ legnagyobb könyve, amely 5 m x 8,06 m méretű és 429 oldalon tartalmaz szöveget.
A világ leggyorsabb nyomtatója jelenleg a HP Officejet Pro X többfunkciós nyomtatója, amely egy oldalt kevesebb, mint egy másodperc alatt nyomtat, így képes egy perc alatt 70 oldal kinyomtatására is.
1. Hibából hírnév:
Stan Lee, a Marvel Comics néhai elnöke Hihetetlen Hulkot először szürke színben álmodta meg, azonban a nyomtatási folyamat során hiba lépett fel, így kapta a karakter jellegzetes zöld színét, amelyet Lee megkedvelt és úgy hagyta.
2. Rekord:
Napjainkban évente körülbelül 1 milliárd tintapatront adnak el, amelyek annyi festékanyagot tartalmaznak, ami elegendő lenne 5 olimpiai méretű úszómedence feltöltésére.
3. Bűvös 12 milliók:
J.K. Rowling Harry Potter c. regényének utolsó része, a Halál ereklyéi első kiadását 12 millió példányban nyomtatták ki. Ez 2007 óta számít világrekordnak, azóta nem sikerült megdönteni.
Becslések szerint Németország a II. világháború ideje alatt több mint 12 millió propaganda-szórólapot nyomtattatott, amelyeket aztán szétszórtak az ország fölött. Gondoljuk csak el, ez már akkoriban milyen sok tintának és papírnak számított!
4. 3D nyomtatás eredete:
A 3D nyomtatás már az 1980-as években megkezdődött, amikor 1984-ben Chuck Hill feltaláta a sztereolitográfiát, amely UV lézereket használt fel fotopolimerek megszilárdítására, így létrehozva a rétegeket. Ezt követően, 1985-ben Fried Vancraen már saját nem számítógépes "FDM" modelleket (Fused Deposition Modeling, szálhúzásos 3D nyomtatás) hozott létre.
5. Nyomtatott ház
Németországban új szintre emelték a házépítés és a 3D nyomtatás kombinációját, ugyanis 2020-ban kevesebb, mint 24 óra alatt húztak fel egy 37m² alapterületű, lakható, dizájnos ingatlant. A 3D-s nyomtató rekordsebességgel dolgozik, ami azt jelenti, egy 1m² nagyságú dupla rétegű fal nagyjából 5 perc alatt készül el.
Ha cikkünket olvasva kedvet kaptál a nyomtatáshoz, akkor látogass el a Toptoner.hu oldalára, ahol minőségi termékeket tudsz kedvező árakon, csupán néhány kattintással beszerezni!